tel. 061/814-37-70

W nowoczesnym budownictwie coraz mocniej stawia się na innowacyjne rozwiązania – również w zakresie utrzymania czystości. W domach mieszkalnych coraz częściej wykorzystywane są odkurzacze centralne, dotychczas stosowane raczej jedynie w wielkich rezydencjach i hotelach.

Ogromna wygoda użytkowania, dokładniejsze sprzątanie, brak hałasu, łatwy dostęp do zakamarków – to jedynie część zalet, jakie płyną z posiadania odkurzacza centralnego. Warto więc zapytać: co to jest odkurzacz centralny i czy sprawdzi się także u mnie?

Co to jest odkurzacz centralny?

Odkurzaczem centralnym nazywamy cały system, na który składa się jednostka centralna – odkurzacz – oraz rury rozprowadzone na wzór innych instalacji do wszystkich pomieszczeń w domu. Na końcu każdej rury znajdują się estetycznie maskowane gniazda ssące, do których podczas sprzątania przypina się tradycyjne, wszystkim doskonale znane, elastyczne rury. Jej długość może sięgać nawet 9 m, co znacznie ułatwia sprzątanie trudno dostępnych miejsc.

Odkurzacz centralny – czy warto?

Coraz więcej osób zastanawia się nad odkurzaczem centralnym, czy warto go kupić i czy sprawdzi się w nawet niewielkim domu. Na pytanie o odkurzacz centralny – czy warto – odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Rozwiązane to jest szczególnie rekomendowane alergikom, ponieważ zbierany kurz i śmieci są wywiewane od razu na zewnątrz, użytkownik nie ma kontaktu z potencjalnymi alergenami. Odkurzacz centralny znacznie lepiej radzi sobie ze sprzątaniem ze względu na niesłabnącą moc ssania oraz na znacznie dłuższy przewód. Co więcej, odkurzacz centralny, mimo dużej mocy, jest cichy, a to ze względu na umieszczenie jednostki centralnej nawet w bardzo odosobnionej części domu.

Jaki odkurzacz centralny wybrać?

Pozostają jeszcze dwie ostatnie kwestie: jaki odkurzacz centralny wybrać oraz, jeśli chodzi o odkurzacz centralny, ile gniazdek należy przygotować, aby móc z niego wygodnie korzystać?

Na rynku znajdziemy cztery podstawowe rodzaje: odkurzacz centralny cyklonowy, workowy, z silnikiem przelotowym oraz z silnikiem bypassowym. Warto wcześniej upewnić się, która opcja najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Jeśli chodzi o korzystanie z odkurzacza centralnego, to, ile gniazd będzie się znajdować w domu, ma realny wpływ na komfort użytkowania. Nie musi być ich dużo – statystycznie jedno gniazdo powinno dać radę obsłużyć nawet 60 do 80 m3 powierzchni. Ostateczny wynik uzależniony jest jednak od ukształtowania przestrzeni w domu.