Jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień, ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ta zasada obowiązuje także w pomieszczeniach, dlatego projektując budynek, zawsze trzeba pomyśleć o jego wentylacji, bez względu na to, czy mówimy o małym domku, czy wielkim obiekcie przemysłowym.

Standardowym rozwiązaniem w starszych budynkach była zwykle wentylacja mechaniczna. Ma ona jednak sporo minusów, stąd rosnąca popularność rekuperacji, która nie tylko zapewnia stałą cyrkulację powietrza, ale też przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię.

Dlaczego wentylacja jest tak istotna?

W zamkniętych pomieszczeniach spędzamy sporą część swojego życia, nic dziwnego zatem, że chcemy, by były one dla nas komfortowe. Na ów komfort składa się między innymi jakość powietrza – jeśli pomieszczenie nie jest dobrze wentylowane, szybko pojawia się w nim zaduch, brzydkie zapachy, szkodliwe drobnoustroje, pleśń. Tych problemów można się pozbyć, generując sprawny przepływ powietrza. Kłopot w tym, że zwykła wentylacja grawitacyjna oraz wietrzenie prowadzą do szybkiego wychłodzenia wnętrza.

Rekuperacja daje podobny efekt, tyle że cyrkulację powietrza wywołuje się mechanicznie, przez rekuperatory. Przewaga rekuperacji nad wentylacją grawitacyjną polega na tym, że możemy ruch powietrza przez cały czas kontrolować, a wywiewane ciepło udaje się ponownie wykorzystać. Efekt? Powietrze wewnątrz jest świeże i dokładnie przefiltrowane, o odpowiedniej temperaturze, a do ogrzania budynku zużywa się mniej energii.

Jak działają rekuperatory?

Projektowanie rekuperacji zaczyna się od rozpoznania potrzeb danego budynku. Instalacja musi docierać do wszystkich pomieszczeń, a moc rekuperatora należy tak dobrać, żeby pokryć całe zapotrzebowanie na świeże powietrze. Wydajność podawana jest w m3/h, a dla domu o powierzchni ok. 150 m2 powinno to być co najmniej 300-400 m3/h.

Ogrzane powietrze porusza się kanałami wentylacyjnymi, które rozmieszcza się wewnątrz budynku. Zużyte powietrze nie jest jednak tak po prostu wydalane przez komin, tylko trafia do rekuperatora. Wymiennik ciepła „przejmuje” jego energię i ogrzewa nią świeży strumień powietrza pobierany z zewnątrz. Dodatkowo wentylacja mechaniczna oczyszcza powietrze z kurzu, dymu, smogu, bakterii, wirusów i grzybów – w pomieszczeniach utrzymuje się komfortowa temperatura, a powietrze jest świeże, z optymalnym poziomem wilgotności.

Czy w każdym domu można zainstalować rekuperator?

Wentylację muszą mieć wszystkie budynki, ale to właściciel decyduje, z jakiego rozwiązania chce korzystać. Rekuperacja sprawdzi się w każdym domu jednorodzinnym, bez względu na metraż, trzeba jednak wybrać odpowiedni system i zadbać o jakość instalacji. Rekuperacja w domu nie wymaga dużej uwagi – należy jedynie ustawić parametry urządzenia, regularnie czyścić anemostaty i wymieniać filtry.

Model rekuperatora warto skonsultować ze specjalistą – można to zrobić w sklepie Grambet w Poznaniu. Nowoczesne rekuperatory z oferty Grambet osiągają sprawność do 95 proc. i są energooszczędne, a montuje się je na podstawie albo na ścianie. Ilość dostarczanego powietrza jest regulowana indywidualnie.

Czy rekuperacja zastępuje ogrzewanie?

Nasza rekuperacja z Poznania gwarantuje oszczędność energii dzięki odzyskowi ciepła. Nie zastąpi jednak systemu ogrzewania – jedynie wspomaga go, ograniczając straty ciepła z budynku. Rekuperatory współpracują z centralnym ogrzewaniem, a stopień dogrzewania powietrza zależy od warunków atmosferycznych – jeśli temperatura na zewnątrz ma przynajmniej kilka stopni na plusie, ogrzewania prawie nie trzeba włączać.