Standardowo kominki elektryczne wykorzystywane są jedynie jako dekoracja imitująca naturalne płomienie ognia, które można zamontować w dowolnym miejscu z dostępem do gniazdka. Na rynku są też obecne kominki elektryczne z funkcją grzania i te są już w stanie zagrzać pomieszczenie, stanowiąc uzupełnienie podstawowej metody ogrzewania domu.
Zainstalowany wewnątrz urządzenia termowentylator pozwala na ogrzanie nawet całego pomieszczenia, w jakim się znajduje – np. salonu. Trzeba jednak pamiętać, że wydajność kominka elektrycznego będzie uzależniona od jego indywidualnych parametrów, w tym mocy oraz mocy maksymalnej, jaką może wygenerować, a także poszczególnych funkcji grzania czy dodatkowych metod, jakimi się posługuje, np. obecności płaszcza wodnego. Wszystko to przekłada się ostatecznie na efekt, czyli to, ile metrów ogrzeje kominek elektryczny.
Ogrzewanie kominkiem elektrycznym do zabudowy
Nie da się jednoznacznie określić tego, ile metrów ogrzeje kominek elektryczny. Wykorzystując kominek elektryczny z funkcją grzania, trzeba mieć na względzie kilka kwestii:
- kominków nie wykorzystuje się jako podstawowego źródła ogrzewania, a jedynie jako dodatek funkcjonujący przez cały rok,
- ilość emitowanego ciepła zależy od generowanej przez urządzenie mocy, ale i od wybranej opcji grzania: niskiej, średniej lub wysokiej,
- konstrukcja kominka elektrycznego jest inna, niż pieców tworzonych z myślą o centralnym ogrzewaniu, gdyż urządzenie emituje ciepło na zasadzie termowentylatora – nagrzewa się i staje się punktem, od którego nagrzane powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu,
- kominek elektryczny jest w stanie dogrzać pomieszczenie o dowolnym metrażu, o ile jego wydajność na to pozwoli (wiele produkowanych obecnie modeli posiada wbudowane termoregulatory, pozwalające na ustawienie żądanej temperatury – od kilkunastu do nawet trzydziestu stopni Celsjusza),
- na poziom ciepła utrzymującego się w pomieszczeniu za pomocą kominka elektrycznego będzie mieć wpływ rodzaj lokalu – stare budownictwo zazwyczaj charakteryzuje się sporą nieszczelnością, dlatego emitowane ciepło w takich pomieszczeniach szybciej ucieka; w nowoczesnym budownictwie praca kominków jest znacznie efektywniejsza.
Na rynku istnieją też bardziej rozbudowane i skomplikowane modele kominków elektrycznych do zabudowy, wyposażone dodatkowo w płaszcz wodny. Instalacja takiego urządzenia wymaga bliskości nie tylko gniazdka elektrycznego, ale również przewodu kominowego i instalacji centralnego ogrzewania, a także fachowców, którzy zajmą się profesjonalnym rozprowadzeniem całej instalacji w domu.
W zależności od rodzaju urządzenia i generowanej przez niego mocy oraz wybranych ustawień, zmieniać się będzie też jego zużycie prądu. Obecnie oferowane modele kominków elektrycznych charakteryzują się średnią mocą od 1000 do 2000 W.
Koszty korzystania z funkcji ogrzewania w kominkach elektrycznych
Zużycie energii przez kominek elektryczny, a więc koszty korzystania z niego, zawsze będą uzależnione od wybranej aktualnie funkcji grzania, ustawionej mocy czy zadanej temperatury. Przy opcji szybkiego nagrzewania do wysokich temperatur lub ustawienia potencjometru na wysokich wartościach urządzenie będzie pobierało więcej mocy, generując wyższe koszty. To głównie z tego powodu zaleca się, aby używać go nie jako głównego, a jedynie dodatkowego źródła ogrzewania.
Niemniej jednak przyjmuje się, że w nowoczesnym budownictwie kominek elektryczny jest w stanie ogrzać do zadanej temperatury pomieszczenie o powierzchni nawet do 40 m².