Zanieczyszczenie wód to zjawisko, które niestety przybiera na sile. Bez względu na to, czy gospodarstwo domowe zasilane jest wodą z wodociągu miejskiego, czy też posiada własne ujęcie, domowa stacja uzdatniania wody to idealne rozwiązanie, pozwalające należycie zadbać o jej wysoką jakość.

Koszt takiej stacji zwykle mieści się w przedziale od 2000 do 4000 zł. Cena zakupu i montażu to wypadkowa różnych czynników, niemniej jest to inwestycja, która się opłaca i przynosi wymierne korzyści.

Domowa stacja uzdatniania wody – cena

Cena domowej stacji uzdatniania wody zdeterminowana jest przede wszystkim rodzajem i klasą urządzenia, a także jego wielkością oraz wydajnością szczytowego przepływu. Ten ostatni parametr określa maksymalną ilość cieczy, jaką stacja jest w stanie przefiltrować w ciągu jednostki czasu – podaje się go w litrach na godzinę. Domowe stacje uzdatniania wody Family Keller 20 i Keller 25 różnią się między sobą w tym właśnie zakresie. Zastosowanie modelu o większej wydajności jest uzasadnione w przypadku zużywania dużych ilości czystej wody, np. w wieloosobowej rodzinie.

Jeżeli natomiast chodzi o cenę instalacji urządzenia, to jest ona uzależniona m.in. od: wymiarów sprzętu, jego lokalizacji w obrębie gospodarstwa domowego, czy dostępności do przyłączy. Do tego dochodzą jeszcze koszty eksploatacyjne, na które składają się opłaty za odprowadzanie popłuczyn do szamba lub zbiorczej kanalizacji, koszty energii elektrycznej, koszty napraw i konserwacji czy wydatki ponoszone w związku z okresowym płukaniem filtrów. W tym kontekście ogromne znaczenie ma też sposób regeneracji złóż wymiennych.

Domowa stacja uzdatniania wody – o czym pamiętać przed zakupem?

Decydując się na stacje uzdatniania wody do domu, trzeba pamiętać o określeniu parametrów bakteriologicznych i fizyko-chemicznych wody, czym zajmują się odpowiedni fachowcy. Wyliczają oni również koszty instalacji i eksploatacji urządzeń – każda sytuacja traktowana jest indywidualnie z uwagi na zróżnicowane potrzeby klientów oraz odmienne uwarunkowania poszczególnych gospodarstw.

To, jaka domowa stacja uzdatniania wody będzie w danej sytuacji najbardziej odpowiednia, zależy też od innych aspektów. Przy wysokim stopniu twardości wody niezbędny jest dodatkowo zmiękczacz, a jeśli kłopotem jest jej zły zapach, nie obejdzie się bez napowietrzacza. Niekiedy profesjonalne badania wykazują obecność jonów amonowych w wodzie – wtedy należy nabyć jonowymiennik. Duża mętność z kolei to znak, że przyda się odżelaziacz wody. W praktyce zazwyczaj jest tak, że nieodzowne okazuje się połączenie kilku powyższych rozwiązań.

Domowa stacja uzdatniania wody – dlaczego to się opłaca?

Domowa stacja uzdatniania wody ma szereg zalet. Przede wszystkim przyczynia się do znacznej redukcji znajdujących się w wodzie zanieczyszczeń i substancji chemicznych, czyniąc ją bezpieczną do spożycia. Dzięki miękkiej, przefiltrowanej wodzie zmniejsza się ilość detergentów używanych w gospodarstwie domowym, a żywotność sprzętów AGD, grzejników i innych urządzeń wydłuża się z uwagi na brak osadów i rzadkie awarie.

Domowe stacje uzdatniania wody Keller są proste i wygodne w obsłudze oraz wyróżniają się niskimi kosztami eksploatacji. Urządzenia te wyposażone są w skuteczne zabezpieczenia antyprzelewowe oraz w wysokowydajną żywicę jonowymienną PUROLITE. Nowoczesne technologie stosowane w stacjach pozwalają na bieżąco kontrolować parametry ich pracy, które dopasowują się automatycznie do konkretnych warunków.