Ogrzewanie to jeden z najpoważniejszych kosztów w domowym budżecie. Przy wentylacji grawitacyjnej spora część wytworzonego ciepła po prostu ucieka, co generuje niepotrzebne straty finansowe. Można ich częściowo uniknąć dzięki dobrej izolacji, ale jeszcze lepsze efekty zapewni rekuperacja.

Rekuperatory to urządzenia do odzysku ciepła. Oprócz tego zapewniają stały dopływ świeżego, filtrowanego powietrza – i to niezależnie od aktualnych warunków pogodowych. Ile jednak taka instalacja będzie kosztować właściciela domu jednorodzinnego?

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja jest niezbędna w każdym budynku – bez niej w pomieszczeniu zaczynają rozwijać się grzyby, wzrasta poziom CO2, powietrze jest nieświeże, pełne bakterii, wirusów oraz alergenów, a to negatywnie wpływa na komfort domowników. Prawidłową cyrkulację powietrza zapewnia dobrze zaprojektowana standardowa wentylacja grawitacyjna. Jej problem jest jednak taki, że znaczna część ogrzanego powietrza bezpowrotnie ucieka z domu.

Jak zminimalizować te straty? Odpowiedzią jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna. Rekuperator ścienny, zamontowany w domu, pomaga wykorzystać raz wytworzone ciepło – energia z wywiewanego powietrza trafia do wymiennika, skąd zostaje przekazana do strumienia powietrza nawiewanego. Tym sposobem udaje się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, a dom jednorodzinny bez problemu spełnia normy dotyczące wskaźnika EP (nieodnawialnej energii pierwotnej).

Ile kosztuje montaż wentylacji mechanicznej?

Dzięki rekuperacji da się obniżyć rachunki za ogrzewanie o nawet 40-50 proc. – zależy to od wydajności systemu. Pojawia się jednak dodatkowy koszt montażu takiej wentylacji, stąd pytanie, ile kosztuje rekuperacja w domu jednorodzinnym i czy zawsze opłaca się ją zamontować?

Najprostsze urządzenia tego typu kosztują kilka tysięcy złotych, ale nie zawsze są wystarczająco wydajne, by zapewnić pożądane efekty. Zakup nowoczesnej centrali wentylacyjnej to wydatek rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy, jednak w tej cenie otrzymujemy sprzęt bardzo wydajny, cichy i łatwy w obsłudze, odpowiedni zarówno do nowo budowanych domów, jak i budynków starszych, poddawanych modernizacji. Nowoczesne rekuperatory o sprawności rzędu 95% można zamówić w sklepie Grambet.

Od czego zależy koszt rekuperacji i kiedy opłaca się ją zamontować?

System wentylacji musi być zawsze dostosowany do potrzeb konkretnego budynku, dlatego projektowanie rekuperacji warto zlecać fachowcom. Równie ważną kwestią jest dopasowanie parametrów rekuperatora – musi mieć on na tyle wysoką wydajność, aby zapewnić sprawny przepływ świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń w domu. To, ile kosztuje rekuperacja, zależy więc od metrażu i rozkładu domu – im większy budynek, tym dłuższa instalacja.

Rekuperatory o wysokim wskaźniku odzysku ciepła są nieco droższe, za to szybciej zapewniają zwrot z inwestycji. Na cenę wentylacji wpływają jeszcze opcjonalne akcesoria, np. gruntowy powietrzny/glikolowy wymiennik ciepła, czujnik wilgotności, czujnik do pomiaru stężenia CO2, dodatkowe filtry powietrza, moduł aplikacji mobilnej. Rekuperatory w Poznaniu najlepiej zamawiać razem z montażem, ponieważ daje to pewność, że instalacja zadziała prawidłowo i będzie bezpieczna dla użytkowników.

Wentylację mechaniczną można zainstalować w praktycznie każdym domu jednorodzinnym. W zależności od modelu rekuperatora, oszczędności na rachunkach za energię to co najmniej 20-30 procent, a przy modelach wyższej klasy koszt ogrzewania domu będzie o blisko połowę niższy. Dodatkowym zyskiem będzie także czystsze powietrze.