tel. 061/814-37-70

Przyjęło się, że panele słoneczne instaluje się na dachu domu. Jednak nie zawsze jego ukształtowanie czy umiejscowienie budynku pozwalają na efektywne korzystanie z instalacji fotowoltaicznej w ten sposób. Wykorzystanie dachu jest niemożliwe także w przypadku większej ilości paneli, a więc w nawet niewielkich farm fotowoltaicznych. Alternatywą jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie, chociaż jest ona nieco droższą opcją. W takim razie ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Uśredniając ten wydatek, składa się na niego koszt robocizny oraz wybranej opcji paneli, pomnożony przez ich ilość oraz cena osprzętu. W przypadku standardowych instalacji o mocy 5 kW, montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie będzie się wahać w granicach od 3 000 do 5 000 zł w zależności od regionu oraz firmy. Koszty samej instalacji to zawsze kwestia bardzo indywidualna. W stosunku do modeli montowanych na dachach, cena takiej opcji będzie o około kilkanaście procent droższa.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej?

Na całościowy koszt instalacji fotowoltaicznej składa się kilka elementów. Kosztorys powinien obejmować głównie dopasowaną do potrzeb energetycznych domu czy zakładu instalację wraz z pasującym do niej falownikiem. Cena będzie się wahać już na tym etapie między centralnym inwerterem a jego tańszym odpowiednikiem, czyli mikroinwerterem. Koszt będzie zależeć więc od mocy instalacji, a także ilości paneli słonecznych, w tym marki producenta.

Średni koszt dość dobrej jakości instalacji o standardowej mocy 5 kW, wystarczającej dla przeciętnego gospodarstwa domowego, to wydatek rzędu ok. 25 000 zł wraz z całym potrzebnym oprzyrządowaniem. Jest to jednak wartość przybliżona ze względu na dynamicznie zmieniające się oferty producentów.

Poza komponentami samej instalacji, na koszty składa się również umiejscowienie instalacji i jej montaż. Instalacja fotowoltaiczna gruntowa będzie droższa od tej umieszczanej na dachu ze względu na konieczność wykonania dodatkowych podpór. Są one niezbędne nie tylko do podtrzymania paneli, ale również do ustawienia ich kąta nachylenia w sposób optymalny dla wydajności systemu. Jeśli chodzi o koszty robocizny, te będą zależeć od miasta oraz cennika konkretnej firmy.

Czy warto umieszczać instalację fotowoltaiczną na gruncie?

Konstrukcja dachów niektórych domów wyklucza opcję zainstalowanie na niej paneli słonecznych. Kryterium wykluczającym dach jest jego kąt nachylenia, jeśli przekracza 45º, asymetria albo zbyt duże przeszklenie, uniemożliwiające stabilne oparcie instalacji na dachu.

Jednocześnie instalacja fotowoltaiczna na gruncie pozwala na ustawienie paneli pod optymalnym dla nich kątem, co przekłada się na większą efektywność i wydajność całego systemu. Brak odbijającego się światła od spodu sprawia, że system jest lepiej chłodzony, co jest szczególnie ważne podczas upalnego lata. Należy dodać do tego jeszcze łatwiejszy dostęp do instalacji oraz brak konieczności ingerencji w konstrukcję dachu.

Ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Podsumowując i biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione kwestie, ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie? Najczęściej przedział cenowy dla montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie będzie mieścić się w zakresie od 3 000 do 5 000 zł dla systemu o mocy 5 kW. Jeśli dodać do tego szacunkowy koszt samej instalacji fotowoltaicznej na gruncie, jako inwestor możesz przygotowywać się na wydatek oscylujący wokół 25 000 – 30 000 zł.