tel. 061/814-37-70

Nowoczesne instalacje z paneli słonecznych można coraz częściej zauważyć w polskich krajobrazach. Inwestorzy decydują się na nie ze względu na chęć obniżenia rachunków za prąd w swoich gospodarstwach domowych, a także z uwagi na modę na proekologiczne działania.

Najczęściej zainteresowani zastanawiają się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego o średniej powierzchni około 100 m². W przypadku takiej kubatury właściwe są urządzenia o mocy od 3 do 6 kW. Podanie konkretnej kwoty jest tu jednak bardzo trudne – na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa bowiem bardzo wiele czynników, takich jak charakterystyka budynku, zapotrzebowanie domu czy użyty sprzęt. Od czego jeszcze zależy ostateczna cena i czy możliwe jest zredukowanie kosztów tak dużego przedsięwzięcia?

Parametry instalacji fotowoltaicznej – cena

Chcąc poznać szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej, cenę można obliczyć w przybliżeniu za 1kW mocy. Dla średniej wielkości gospodarstw domowych, których powierzchnia domu nie przekracza 100m², wystarczające są systemy o mocy od 3 do 6 kW. Uśrednione ceny, jakie można znaleźć w Internecie, nie są jednak dobrym wyznacznikiem – znacznie lepszym rozwiązaniem jest konsultacja z naszymi specjalistami, którzy przygotują rzetelną i indywidualną ofertę, a do tego tam, gdzie to będzie możliwe, znajdą oszczędności. Efektem wyceny będzie koszt liczony wraz z montażem na miejscu.

Ostatecznie jednak kosztorys instalacji fotowoltaicznej na 100 metrowy dom musi uwzględniać pewne zmienne. Cena systemu będzie zależeć również od wybranej marki czy firmy zajmującej się projektem, przygotowaniem i montażem instalacji. Cena będzie zależna również od lokalizacji nieruchomości i miejsca montażu paneli słonecznych, kąta nachylenia dachu, jeśli to na nim mają być umieszczone panele oraz od powierzchni użytkowej budynku.

Na szczęście możliwe jest zdobycie dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej, które jest w stanie zredukować koszty zakupu i montażu urządzeń.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej – ile można zaoszczędzić?

Jeszcze w 2023 roku można było uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej z rządowego programu Mój Prąd 4.0. Program zakładał sfinansowanie części kosztów zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych w prywatnych gospodarstwach domowych w wysokości sięgającej nawet 31 000 zł. Z roku na rok widać nie tylko zwiększające się zainteresowanie programem dofinansowania od rządu na panele słoneczne. Sukcesywnie zwiększa się też ilość osób zainteresowanych samym rozwiązaniem.

Obecnie IV edycja programu została zakończona, a w perspektywie na przyszłość jest Program Mój Prąd 5.0. Według jego założeń, właściciele gospodarstw domowych mogą ubiegać się o łączne dofinansowanie w wysokości do 58 000 zł. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej na domu może objąć do 50% całych kosztów kwalifikowanych. W ten sposób inwestujący w mikroinstalację mogą odzyskać 6 000 zł, a w przypadku dodatków o 1 000 zł więcej. Rządowe wsparcie finansowe dotyczy również magazynów energii i wynosi 5 000 zł.

Komu warto powierzyć wykonanie instalacji fotowoltaicznej na domu?

Kompleksowe przygotowanie instalacji fotowoltaicznej na 100 metrowy dom warto powierzyć specjalistom. Nasza firma wykonuje niezbędne pomiary związane z zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego na energię, przygotowuje projekt oraz kosztorys w oparciu o najlepszej klasy urządzenia. W cenie uwzględniamy również montaż instalacji na miejscu. Naszym Klientom służymy także pomocą w uzyskaniu dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej z rządowych projektów.