Grzejniki płytowe to sprawdzony sposób na efektywne i tanie ogrzewanie domu. Obecnie grzejniki produkowane są w tak wielu wersjach, że nie powinno być problemu z ich doborem – różnią się one nie tylko parametrami, ale i rozmiarem, kolorem czy rodzajem wykończenia. Nowoczesny grzejnik panelowy będzie pasował do każdego pomieszczenia, pozostaje więc tylko kwestia dopasowania wydajności, tak by dobrze spełniał on swoją funkcję.

Grzejnik panelowy 3 płytowy z powodzeniem zastąpi tradycyjny kaloryfer żeberkowy, bo szybko generuje ciepło, a przy tym zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejszy w aranżacji. Nada się zarówno do sypialni, jak i łazienki czy kuchni. Alternatywą dla niego jest grzejnik 2-płytowy – czym te konstrukcje różnią się między sobą? Jakie grzejnik warto wybrać do instalacji c.o.?

Jak działa grzejnik płytowy?

Grzejniki panelowe są na szeroką skalę stosowane w budownictwie mieszkaniowym, ale spotkać je można również w biurach, obiektach komercyjnych, budynkach użyteczności publicznej, zakładach przemysłowych. Montowane są na ścianach, a ich rozmiar oraz moc powinno się dobierać w zależności od rozmiarów pomieszczenia, typu budynku, rodzaju izolacji, materiałów budowlanych, z jakich dany obiekt powstał i został wykończony. Polecane są przede wszystkim modele z wysokogatunkowej blachy ze stali walcowanej na zimno, dostępne w ofercie Grambet. Standardowo grzejnik panelowy otrzymuje trwałą, lakierową powłokę proszkową w kolorze białym, można jednak zamówić urządzenie w dowolnym odcieniu z palety RAL.

Nowoczesny grzejnik panelowy 3 płytowy posiada system wąskich, ułożonych pionowo kanalików, przez które płynie gorąca woda. Obecność wody powoduje nagrzanie płyty, która następnie oddaje ciepło do otoczenia. Wysokiej jakości grzejniki panelowe nagrzewają się bardzo szybko, prócz tego posiadają pokrętła do regulowania mocy grzania, dzięki czemu można kontrolować temperaturę pomieszczenia. Górną część grzejnika stanowi grill, przez który powietrze lepiej się rozprowadza – ma to wpływ na wydajność ogrzewania i koszty eksploatacyjne.

Który grzejnik lepszy? 3-płytowy czy 2-płytowy?

Oba modele różnią się konstrukcją, a co za tym idzie, mają nieco inne właściwości. Grzejnik panelowy 3 płytowy powstaje z trzech sprasowanych płyt, a każda z nich ma własną spiralę grzewczą. Model 2-płytowy ma zwykle mniejsze rozmiary, ale niekoniecznie musi mieć to negatywny wpływ na efektywność grzania. Obie wersje powstają głównie ze stali, ponieważ to dość tani materiał, łatwy w obróbce, o korzystnej przewodności cieplnej. Stalowy grzejnik panelowy jest też mniej podatny na uszkodzenia i da się go bezpiecznie rozgrzać do wysokiej temperatury.

Grzejniki 3-plytowe – zalety i wady

Co przemawia za wyborem tego modelu? Największe plusy, jakie mają grzejniki 3 panelowe, to:

Główne ich wady to:

Grzejniki 2-płytowe – co przemawia za ich wyborem?

Najważniejsze zalety tego rozwiązania to przede wszystkim:

Grzejnik panelowy 2 płytowy ma też niestety swoje wady, do których trzeba zaliczyć: