Zbiorniki na wodę deszczową.
Czy cywilizacja, która obecnie zamieszkuje kulę ziemską powinna martwić się o to, że kiedyś może zabraknąć nam wody? Jest to produkt pierwszej potrzeby i na szerokościach geograficznych, na których leży Polska aż trudno nam uzmysłowić taki bieg wydarzeń. Jednak statystyki prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie napawają optymizmem. Ekologia potrzebuje dziś alternatywnych rozwiązań.
Zielona energia jest wszystkim tym, gdzie stosowane są rozwiązania mające na uwadze wspomaganie, a przynajmniej nie szkodzenie matce naturze. Czynności o charakterze eko też możemy zaliczyć do takiej strategii. Energię, my ludzie czerpiemy ze słońca, pożywienia i wody. Bez któregokolwiek z tych składników trudno byłoby wyobrazić sobie bytowanie na tym świecie. Nam ludziom, ale roślinom także. Każdy z wymienionych składników tworzy silną synergię. Bez słońca i wody nie sposób wytworzyć pożywienia, bez wody, słońca i pożywienia my długo byśmy nie przetrwali na tym świecie. „Teorie spiskowe” mówiace o tym, że słońce może kiedyś nam „zgasnąć” są obecne w sieci internetowej, ale o deficytach wody również zaczyna się mówić coraz głośniej. Zatem czy grozi nam ekologiczna katastrofa?
Woda potrzebna do wszystkiego
Zarówno my ludzie, jak też rośliny, jako istoty żywe, potrzebujemy wody do prawidłowego funkcjonowania. Istnieją nawet konkretne parametry wskazujące jaki powinien być jej poziom, byśmy czuli się witalni. Dla dorosłego człowieka jest to około 2 litrów płynów dziennie, a dla roślin – to zależy. Każdy gatunek, poziom wzrostu i system ukorzenienia ma własne preferencje na pobór substancji wzmagających ich wzrost. Woda jest jednym ze strategicznych budulców każdej istoty żywej. Oprócz nawadniania siebie i roślin codziennie używamy duże ilości wody do: kąpieli, prania, zmywania naczyń, podlewania kwiatów itp. W porze letniej mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymują powiadomienia z gminnych organów administracyjnych, by ograniczać zużycie wody z wodociągów. Co zatem zrobić? Czy jest możliwe wypracowanie dogodnego stanowiska w sprawie, by nie obciążać gminnych/miejskich wodociągów, a zarazem nie zaniedbać własnej higieny i stanu uprawianych przez nas roślin? Magazynowanie wody jest dobrym rozwiązaniem. To już nie tylko modny trend, ale postawa mówiąca o świadomym podejściu do naszego egzystowania w świecie przyrody. Dziś technologia daje nam wiele do zaoferowania.
Ekonomizacja kosztów gospodarstw domowych
Woda wykorzystywana w gospodarstwach domowych do różnych celów sanitarno-uprawnych może pochodzić nie tylko z wodociągów, ale także z magazynów. Czerpiąc z natury możemy gromadzic deszczówkę a następnie wykorzystywać na własne potrzeby. Najważniejszą korzyścią wynikająca z gromadzenia wody opadowej jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Na zwrot takiej inwestycji trzeba co prawda poczekać co najmniej kilka lat, ale po tym czasie mamy szansę zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku. Drugim powodem, dla którego warto zbierać deszczówkę w zbiorniku są względy ekologiczne. Wykorzystując wodę opadową zmniejszamy bowiem zużycie wody z instalacji wodociągowej i odzyskujemy marnowaną wodę deszczową. Zgromadzoną deszczówkę możemy wykorzystać w domu do prania oraz spłukiwania toalety. Woda przeznaczona do tych celów musi jednak być magazynowana w zbiornikach podziemnych wyposażonych w specjalne filtry oczyszczające. Dzięki temu, że deszczówka jest miękka, wykorzystując ją w gospodarstwie domowym unikamy problemu osadzania się kamienia.
Urządzenia 2w1
Dziś z powodzeniem nowatorski design można łączyć z funkcjonalnością. Zbiorniki na deszczówkę mogą przybierać tak dekoracyjne formy, że trudno na pierwszy rzut oka będzie uwierzyć, że ozdoba ogrodu jest nie tylko dekoracją, a technologicznym narzędziem. Takie zbiorniki nie muszą mieć formy wielkogabarytowych beczek instalowanych pod ziemią, ale również naziemnych pojemników przypominających donice na kwiaty, a wręcz będące donicami, lecz z zamontowanym zbiornikiem na wodę. Pasują do stylowych i nowoczesnych elewacji, ale odpowiednie ich zaaranżowanie może z powodzeniem stanowić ozdobę klasycznej elewacji, gdyż przekrój wzorów i kolorów takich zbiorników na rynku jest bardzo szeroki. Te wykonane z polietylenu wysokiej gęstości z powodzeniem poradzą sobie nawet podczas ciężkich warunków pogodowych i nie powiniśmy się obawiać o ich trwałość, gdy na zewnątrz będzie panowała burza a wraz z nią silne powiewy wiatru. Woda może być pobierana przy pomocy kranika lub uniwersalnego zestawu węży. Dzięki umiejscowieniu gwintów, zbiornik może być bardzo łatwo opróżniony z wody przed zimowymi mrozami.
Czy takie funkcjonalne donice będące magazynami wody deszczowej przeznaczone są tylko dla posiadacz domów jednorodzinnych? Nie, ponieważ odnajdą się także na działce w mieście, tarasie czy na balkonie.
Tekst Marzena Sawczuk